Bebeklerin gelişiminde sıpa: Bebeğimizle spa deneyimimiz

Bebeklerin gelişiminde sıpa: Bebeğimizle spa deneyimimiz

bebeğimizle sıpa merkezi deneyimimiz

Sıpa merkezleri günümüzde oldukça yaygın olarak karşımızda çıkmaktadır. ismini sıkça duyuyorduk, ancak bir türlü deneme fırsatımız olmamıştı. bebekler için çeşitli sıpa merkezlerinin olduğunu öğrendik ve bizlerde bebeğimizle birlikte sıpa merkezini deneyimlemek istedik.
Şimdi bu yazıda bebeğimizle gittiğimiz sıpa merkezini deneyimleyeceğiz, ayrıca sıpa hakkında rehber netilği taşıyacak bir yazı kaleme alıyoruz.

Sıpa nedir?

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de SPA merkezleri giderek yaygın hale gelmekte, SPA bakımları ve masajları popülerlik kazanmaya devam etmektedir. Peki ama SPA nedir, ne işe yarar, faydaları, kuralları nelerdir diye hiç düşündünüz mü?
Eğer düşündüyseniz bu yazımızı lütfen baştan sona kadar okuyunuz, çünkü tüm merakınızı gideriyoruz.
SPA kelimesi esasında Latincede “Selus Per Aqua” yani “Sudan Gelen Sağlık” veya “Su ile Gelen Sağlık” anlamlarına gelmektedir. Zaten SPA’nın kökenleri de Romalılara kadar uzanmaktadır.
Zaman içerisinde Avrupa’ya yayılan SPA temel olarak su aile yapılan terapi ve bakımlarını kapsar. Bu hizmetlerin sunulduğu yerlere ise SPA veya Spa Merkezi ismi verilir.
Spa bakımlarında su ile birlikte, doğal ve şifalı taşlar, aromatik yağlar ve profesyonel masaj teknikleri de uygulanır. Spa merkezine gelen müşteriler bu masajlardan veya bakımlardan dilediklerinden bir tanesini seçmeleri mümkündür.
Spa bakımlarının selülit tedavisinden, cilt bakımına veya stres atıcı masajlara kadar çeşitli türleri bulunabilmektedir. Spa nedir, ne işe yarar diye merak edenlere şu şekilde cevap verebiliriz; spa masajları ve bakımları ile günün stresinden uzaklaşmak, canlanmak, rahatlamak, anti selülit tedavisi görmek, yüz, cilt bakımı yapmak, temizlenmek yani her türlü terapiden faydalanmanız mümkündür.

Spa’da ne giyilir, kuralları nelerdir?

Spa bakımları sırasında ne giyileceği ve Spa merkezinin kuralları özellikle ilk kez giden müşteriler için merak konusu, hatta biraz gerginlik yaratan bir soru haline geliyor.
Öncelikle, Spa merkezlerinde gerginliğe yer olmadığını söyleyebiliriz, kapıdan ilk girişinizden itibaren müzik ve atmosferin etkisiyle rahatlamaya ve gevşemeye başlıyorsunuz.
Birçok Spa merkezinde müşterilere havlu, peştemal, bornoz ve terlik gibi malzemeler verilmektedir. Hamam veya Saunaya bikini, mayo gibi kıyafetlerle girilebilir ancak masaj sırasında vucüttaki dolaşımı etkileyecek lastikli malzemelerin giyilmemesi önerilmektedir.
Spa kuralları ise oldukça basit ve aslında doğrudan müşterileri rahatlatmaya yönelik uygulamalardır. Randevulara en az 15 dakika önceden gelinmesi tavsiye edilir, böylece duş alma ve terapiye hazırlanma imkanınız olmaktadır. Ayrıca masajdan tam süre olarak yararlanabilmeniz açısından oldukça faydalıdır.
Sağlığınız açısından zorunlu olan bir nokta, vücuttaki sorunlu bölgeler ile ilgili masajdan önce kesinlikle gerekli bilgilerin verilmesidir. Bu bilgiler, vücudun herhangi bir yerine yanlış bir işlem yapılmaması için oldukça önemlidir.
Bunlara ek olarak, tamamen dinlenme amaçlı kullanılan spa alanlarında tam bir dinlenme ve rahatlama sağlayabilmek için cep telefonlarını soyunma odalarında bırakmak genellikle zorunlu tutulmaktadır.
Bunlar dışında kalan, öneriler, kurallar ve ekstra bilgiler için gerek spaya gitmeden gerekse gittikten sonra buradaki görevlilerden yardım almak sizin yararınıza olacaktır.

Bebeğimizle sıpa merkezinde geçirdiğimiz süre ve deneyimlerimiz

bebeğimizle sıpa merkezi deneyimimiz (2)
bebeğimizle sıpa merkezi deneyimimiz (2)

Yukarıdaki paragraflarda sıpa ve sıpa merkezi hakkında gerekli bilgileri aktardıktan sonra artık adım adım deneyimlerimizi siz değerli okurlarımıza aktarabiliriz.
Bebeğimizle sıpa merkezine gitmek için öncelikle bir takım süreçler yaşadık ve ben bu süreçlerden bahsetmek istiyorum.

sıpa merkezine gitmeden önceki hazırlık sürecimiz

Sıpa merkezine gitmeden önce bir takım pisikolojik olarak hazırlık süreçleri yaşadık ve bu süreçleri şu şekilde aktarabilirim.
Bebeğimizin öncelikle orada yapacaklarını anlattık ve biz anlattıkça bebeğimiz daha gitmeden orayı çok sevmeye ve heyecanlanmaya başlamıştı bile. gitmeden bir kaç gün öncesinde randevumuzu oluşturduk ve gideceğimiz günü sabırsızlıkla beklemeye başladık.
Hem bebeğimiz için, hemde bizler için harika bir deneyim olacağını sezimlemeye başlamıştık. çünkü bebeğimiz için farklı ve güzel bir etkinlik olacağına inanıyorduk.
En nihayetinde o gün gelmişti ve bizler sıpa merkezine gitmek için evimizden yol aldık ve yaklaşık bir saatlik bir sürenin ardından sıpa merkezine ulaşmış ve randevu saatimizin gelmesini beklemeye başlamıştık.
Bebeğimiz oldukça heyecanlı ve bir an önce o anın gelmesini sabırsızlıkla bekliyor ve orada bulunan oyuncaklar ile mutlu bir şekilde oynamaya başlamıştı bile. ortam oldukça rahat ve bir bebek için huzurlu ve güvenli bir ortam olduğundan bizlerde oldukça mutluyduk.

Liyada sıpa merkezindeki deneyimlerimiz

Liyada baby sıpa merkezi
çalışanları ilk geldiğimiz andan itibaren bizleri güleryüzlü bir şekilde karşılamış ve bebeğimizle tıpkı kendi bebekleri gibi ilgilenmeye çalışıyorlardı. bu durum bebeğimizin pisikolojisini olumlu yönde etkilemiş ve bu güven ortamında oradan oraya koşuşturuyor, oyuncaklar ile oynuyordu. onun bu halini bizlerde keyifle izliyorduk.
Kaliteli hizmet sunmak elbette çok önemli bir durumdur, ancak liyada baby sıpa merkezinde kaliteli hizmetten daha fazlasını gördük ve yaşadık bu yazımın bu bölümünde liyada baby sıpa merkezi ailesine çok teşekkür ederiz.
Sizlerde ankara’da yaşıyorsanız ve ya Ankara’ya yolunuz düşerse kesinlikle liyada baby sıpa merkezine bebeğinizi götürmelisiniz, eminim ki sizlerde oldukça keyif alacak ve oradan bebeğinizle birlikte mutlu ayırılacaksınız.

Liyada baby sıpa merkezindeki havuz deneyimimiz

bebeğimizle sıpa merkezi deneyimimiz (3)
bebeğimizle sıpa merkezi deneyimimiz (3)

Görselde de görmüş olduğunuz üzre bebeğimiz oldukça mutlu ve keyifli bir zaman geçiriyor. zaten bebek gelişimi için oldukça faydalı bir etkinlik olan sıpa merkezlerine neden bu kadar geç götürdük diye düşünmeden edemiyorum. ama hiç bir şey için geç değildir.
Havuz içerisinde yer alan oyuncaklar ile hem havuzun keyfini çıkarmış, hemde suyun rahatlatıcı etkisiyle dolu dolu bir zaman geçirmekteydi. bu yaştaki bir bebeğin bu tür etkinlikler içerisinde olması onun gelişimi için faydalı bir süreç olduğundan bizler en kısa zamanda sizleri tekrar ziyaret edeceğiz.

Bebeklerin gelişiminde sıpa merkezleri neden tercih edilmelidir?

Bebeklerin gelişiminde sıpa merkezlerini tercih etmeniz için bir kaç sebep sayabiliriz. bu sebepleri göz önüne alarak sizlerde bebeğiniz için bu durumu değerlendirebilirsiniz.
Peki bu sebepler nelerdir?

  • Bebeklerin bir kısmında su fobisi olabilir, su fobisini ortadan kaldırmanın en iyi yolu sıpa merkezleridir.
  • Bebeğinizin sitres atmasına yardımcı olurlar.
  • havuz sonrası uygulanan masaj ile birlikte rahatlar ve akşamları rahat uyku uyuyabilirler. özellikle uyku sorunu olan bebekler için tercih edilebilmektedir.
  • Yeni doğan bebeklerde yaşanan gaz sancısı sorununu ortadan kaldırır. rahatlıkla gaz çıkarabilirler ve uyku sorunları ortadan kalkar.
  • Bu tür etkinlikler ile bebeklerin öz güvenleri artar, zihinsel gelişimlerine katkı sağlar.

Yukarıdaki sebepler ile birlikte daha bir çok sebep sayabilirim, ancak bu benim gözlemleyebildiğim sebepler olarak burada belirtmek istedim.

Sonuç olarak

Sonuç olarak bebeklerin gelişiminde değil yetişkinler için bile sıpa merkezleri rahatlatıcı, bir takım sağlık sorunlarını ortadan kaldırıca şekilde terapiler gibi görülebilmektedir. ama genel olarak bebekler üzerinde durduğum için bebeğini götüren bir birey olarak kesinlikle bir kerede olsa bebeğinizi sıpa merkezine götürmenizi tavsiye ederim. bu tavsiyemide bu blog yazımla taçlandırmak istedim.
Sıpa merkezi deneyimimiz ve sıpa merkezleri ile ilgili konuşmak, sohbet etmek için yazıma yorumlar yapabilir, benimle söyleşi yapabilirsiniz. soru ve sorunlarınızıda buradan paylaşabilirsiniz. keyifli bloglamalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.