bu yılın en popüler 10 programlama dili

Bu yılın en popüler 10 programlama dili

Merhaba değerli arkadaşlar!
Bu yılın en popüler programlama dilleri açıklandı. Kullanım alanlarına göre ve kullanım sıklığına göre tespit edilen bu dilleri ve bu dillerin özelliklerini bu yazımda sizlere açıklayacağım.
stack overflow
tarafından açıklanan bu sonuçlar ile şu programlama dillerini söyleyebilirim.

Günümüzün en popüler programlama dilleri

Günümüzde sunucu yönetimi ve sunucu üzerinden geliştirme oldukça popüler ve yaygın olarak kullanılmaktadır.
Bunun sonucunda en popüler programlama dilleri hangileridir diye kendinize soruyorsanız eğer, Buyurun birlikte açıklayalım:

10. C++

Nesne Yönelimli (Object-Oriented) bir programlama dili olan C++, geliştirilmesinden bu güne hep en yaygın kullanılan dillerden biri olmaya devametmektedir. Özellikle performans söz konusu olduğunda C++ ilk seçimlerden biri olarak göze çarpmaktadır.
Çünkü diğer program dilleriyle kıyaslandığında C++ çok daha sık güncellenen bir dildir. Birçok oyunda, işletim sisteminde ve uygulamada ana dil olarak kullanıldığı için hala aktif olarak olarak tercih edilmektedir. Amazon ve Google Chrome’un temellerini oluşturan C++, aynı zamanda robotik alanında da aktif olarak kullanılıyor.

9. Php

Her ne kadar yerini Python ve Javascript’e bırakmış olsada Bundan bir kaç yıl öncesine kadar en popüler back-end programlama dili olan php ile ilgili şunları söylemek gereklidir.
Bir web programlama dili olarak halen popülerliğini sürdürmektedir, açık kaynaklı ve sürekli geliştirilmesinin yanı sıra çok büyük geliştirici topluluğunuda arkasına alması halen bu listede yer almasına en büyük sebeptir.
Web programlama adına bir çok büyük projenin geliştirilebilmeside php’yi halen diri tutmaktadır.
Günümüzde en çok yaygın olarak kullanılan
wordpress
yazılımı var olduğu sürecede php popülerliğini sürdürmeye devam edecektir.

8. c#

C#, bir diğer adıyla C Sharp, Microsoft’un geliştirdiği bir programlama dilidir ve Java ile çok benzerliği bulunmaktadır. C# programlama dili sunucu ve gömülü sistemler için tasarlanmıştır. Bununla birlikte en basit işlevli fonksiyondan, işletim sistemini kullanan en teferruatlısına kadar kapsamlı bir kullanım alanına sahiptir. Genellikle kurumsal müşterilerin kullandığı uygulamaları oluşturmak için kullanılmaktadır.

7. Python

Python, kullanımı kolay ve her alanda kullanılabilir olan üst düzey bir programlama dilidir ve gittikçe büyümeye ve gelişmeye devam etmektedir. Dünyadaki bir çok yapay zeka çalışmasının Python üzerinden yürütülmesinin yanı sıra, YouTube, Instagram, Pinterest gibi platformlar da Python ile geliştirilmektedir. Programlama dünyasının içinde olan birçok kişi, yeni başlayanlar için Python’ı öneriyor ve bu geleceğin yazılım dili adayına dikkat çekiyorlar.

6. Bash / shell

Bash için önceden tasarlanmış bir komut listesini, otomatik olarak çalıştırmak için bir işletim sistemine bildirildiği bir program diyebilirim. Bash sayesinde, sık sık karşılaşılan durumlar için kullanıcı müdahalesine gerek kalmadan işlemlerin otomatikleşmesi sağlanabilmektedir. Örneğin, her gün belli zamanlarda sisteminizin tüm dosyalarının kontrol edilerek içlerinden sadece bir önceki güne göre değişenlerin yedeğini alan bir program yazılabilmektedir. Veya bir bash/shell komutu, işletim sistemi her çalıştırıldığında her “.bmp” dosyasını “.jpg” ye dönüştürebilmektedir.

5. Java

Android uygulamaları geliştirmenin en yaygın yolu olan Java, Sun Microsystems tarafından oluşturulan ve günümüzde veri tabanları, Android uygulamaları, bilgisayar uygulamaları ve daha fazlası için ullanılmaktadır. Java; basit, modern, nesne yönelimli, tip korumalı kullanıcı dostu ve hızlı bir uygulama geliştirme dilidir. Genel amaçlı bir dilin tüm hünerlerine sahiptir ve C ile C++ dillerinin iyi özelliklerini almış bir dildir. Ekstra olarak, birçok platformda çalışabilme yeteneğine sahiptir.Bu nedenle Java’yı hem programlama dili hem de bir ortam olarak düşünebiliriz. Bu ortamda işletim sistemi, ağlar, internet programlama, veritabanı ve bütün orta katman (middleware) teknolojileri yer alır.

4. Sql

“Sequel” olarak telaffuz edilen SQL, yapısal sorgu dili anlamına gelir ve aslında bir veritabanı yönetim sistemidir. Sorgulama sırasında veriler üzerinde işlemler yapmamızı sağlamaktadır. Veri tabanlarına erişerek ve bunları yöneterek büyük miktarda veri ile ilgilenmenize olanak sağlar. SQL’de PHP gibi çoğu zaman başka bir dille beraber kullanılır. Büyük verilere sahip uygulamalar ve bilgisayar programları SQL sistemini kullanarak rahatlıkla veritabanı yönetimi yapılabilmektedir.

3. Css

Türkçesi, Basamaklı Stil Sayfaları olan “Cascading Style Sheets” veya CSS, web siteleri ve tarayıcı tabanlı uygulamalar tasarlamak için yaygın olarak kullanılan programlama dilidir.Stiller, bir HTML elementinin nasıl görüneceğini belirleme olanağı sağlar, görüntüyü hızlı ve etkili bir şekilde değiştirmenize yarar. Düzenlemesi kolaydır. Ayrıca web sitenize kod fazlalığı oluşturmadan bir çok işlemi az kod ile yapmanızı sağlar.

2. Html

Her bir web sitesinin yapısındaki temel olan HTML teknik olarak bir programlama dili olmasa da bir “biçimlendirme dili” olarak tanımlanmaktadır. Bu işaretleme dili ile web sitelerinde istenildiği gibi yazı, video ve görüntü değişiklikleri yapılarak sayfaların birbirine bağlanması sağlanabilmektedir. Bu sayede web tarayıcısında istenildiği gibi bir görüntü oluşması sağlanır, kısacası bir web sitenin iskelet yapısı oluşturulabilmektedir. HTML, CSS ve JavaScript aynı anda kullanıldığından istenildiği gibi görsel ve dinamik web siteleri oluşturulabilmektedir.

1. Javascript

Hem kamu hem de özel sektörde kullanılan JavaScript, GitHub üzerinde de kullanılan en popüler dildir. Geliştiricilerin web siteleri üzerinde etkileşimli öğeler oluşturmasını sağlayarak en çok kullanılan yazılım dillerinden biri olmasının yanı sıra, Nesnelerin interneti ve bazı oyun geliştirme alanlarında da kullanılır. Herhangi bir projenin front-end, yani kullanıcının gördüğü ön kısım üzerinde çalışmak istiyorsanız JavaScript sizin için doğru programlama dili olacaktır.
Javascript ile ilgili ciddi geliştirmeler yapılmış ve günümüzde sunucu ortamında çalıştırılabilecek düzeye getirilmiştir. Not js kullanılarak javascript sunucu ortamında da kullanılmaktadır. Ayrıca çok zengin kütüphanesi ile bir çok programlamacının işini kolaylaştırmaktadır.

Sonuç

Bu yılda bir çok programcı tarafından tercih edilen ve bunun sonucunda popüler olarak seçilen 10 programlama dillerini ve bu dillerin en belirgin özelliklerini bu yazıda sizlere anlatmaya çalıştım.
Sizlerde popüler programlama dilleri ile ilgili bir kaç şey söylemek isterseniz bu yazıma yorum yapabilirsiniz.
Ayrıca programlama ile ilgili merak ettiktlerinizi
programlama okulu
Web sitemizden takip edebilir ve bilmediklerinizi öğrenebilirsiniz.
İyi bloglamalar herkese.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.