bumerang nasıl geri gelebiliyor? işte cevabı

Merhaba değerli takipçilerim! güzel bir ilginç bilgi ile sizleri selamlıyorum.
Başlıkta da gördüğünüz gibi bumerang nasıl geri gelebiliyor sorusunun cevabını sizlere açıklayacağız.
Siz hiç merak ettiniz mi? ya hu bu bumerang nasıl geri geliyor diye?
Bizler merak ettik, sizler için araştırdık ve bloğumuzda sizlere anlatıyoruz. Keyifli okumalar.

Bumerang nasıl geri gelebiliyor?

bumerang nasıl geri gelebiliyor?
bumerang nasıl geri gelebiliyor?

Bilinenin aksine bütün bumeranglar geri gelmezler. Fırlatana geri dönebilen bumeranglar sadece Avustralya yerlileri olan Aborijinler tarafından spor olarak veya kuş sürülerini avlamak amacıyla kullanırlar.
Aborijinlerin tarih öncesi zamandan bu güne kadar bumerangları kullandıkları bilinmektedir.
Bumerang İngilizce’de “boomerang” lan ismi de Aborijinlerin kullandığı isimden türemiş tir. Aslında bugün Avustralya’yı ilk keşfedenler kanguruları görünce çok şaşırmış ve Aborijinlere bunların isimlerini sormuşlar, onlar da “kanguru” cevab ını verince, bu acayip hayvana kanguru ismini vermişlerdir. oysa ki kanguru Aborijin dilinde “bilmiyorum” anlamına gelmektedir.
Bumerang şeklinde ancak geri dönme özelliği olmayan benzerlerinin Aborjinler gibi Mısır’da, güney Hindistan’da, Endonezya’da (Borneo) ve Amerika’da yerliler tarafından tarihin ilk çağlarından itibaren kullanıldığı bilinmektedir. Bu tipler daha uzun ve ağırdırlar. Av hayvanlarıı öldürmede kullanılırlar. Savaşlarda çok ağır yaralanmalara ve ölümlere sebep olurlar. Hatta bazılarının ucu tesiri arttırmak için kanca şeklinde yapılır.
Aborijinlerin yaptıkları geri dönebilen bumeranglar ise hafif ve ince olup toplam uzunlukları 50 -75 santimetre, ağırlıkları da 350 gram civarındadır. Bumerangın iki kolunun ucu yapılırken veya yapıldıktan sonra kül ile ısıtılarak birbirinin aksi istikamete kıvrılır.
Bumerang yere parelel veya biraz aşağı doğru atılırsa biraz sonra yükselişe geçerek, 15 me tre yüksekliğe kadar tırmanabilir. Eğer bir ucu yere çarpacak şekilde atılırsa, yere çarpan bir mermi gibi müthiş bir hızla dönerek yükselir, 45 metrelik bir daire veya elips çizerek yörüngesini tamamlar, fırlatanın yakınına düşer.
Bumerangın nasıl geri döndüğü günümüzün bilim insanları tarafından tam anlaşılmış değildir. Dönüşün aerodinamik kaldırma gücü ile üç eksende yaptığı cayroskobik dönüşün birleşiminin yarattığı sanılmaktadır. Geri dönebilen bumerangların, diğerlerinin uçuş şekillerinin gözlemlenerek veya tamamen tesadüf sonucunda geliştirildiği sanılıyor.
Aborijinlerin bumerangla kuş avlamaları ise oldukça ilginç. Bumerangı, kuş sürülerinin uçuş yüksekliğinin üzerine fırlatıyorlar. Bumerangın yerdeki gölgesini gören kuş lar arkalar ında yırtıcı bir kuş olduğunu sanıyorlar. Kaçmak için dalışa geçiyorlar ve sonunda ağaçlar arasına gerilmiş ağlara takılıyorlar.
Bumerang fırlatma, tarihte kaydedilmiş en eski sporlardan birtanesidir. Günümüzde başta ABD’de olmak üzere bazı ülkelerde, hedefe yakınlık, mesafe, hız ve yakalama kategorilerinde spor olarak hala yapılmaktadır.
Bumerank ile ilgili sizlere araştırıp sunduğumuz bu bilgiler ışığında bumerang iile ilgili bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz.
Bumerang ile ilgili sizlerinde farklı bir bilgisi var ise yorum olarak bizlerle paylaşabilirsiniz. İyi bloglamalar herkese.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.