yeni başlayanlar için directadmin başlangıç rehberi

Yeni başlayanlar için directadmin başlangıç rehberi (2022)

yeni başlayanlar için directadmin başlangıç rehberi
directadmin

directadmin
Web tabanında çalışan ve grafik düzeyi yüksek olan bir hosting kontrol panelidir. Direct admin ile sunucu hizmetlerinizi ve hosting yönetimini kolaylıkla yönetmenizi sağlayan yüksek erişimine sahip kontrol panel olarak öne çıkmaktadır.
Yüksek düzeyde teknik bilginiz olmasa bile kolay bir şekilde directadmin kurabilir ve yönetebilmektesiniz. bu rehberde başlangıç seviyesindeki kullanıcılar hedeflenmiş ve bu doğrultuda hazırlanmıştır.
Web sitelerinde yaşanan çökme sorunlarında otomatik kurtarma seçeneği ile verilerin kurtarılması kolaylaşır, bununla birlikte linux tabanlı sunucularda yüzlerce hosting pakedinin aynı anda yönetilmesi sağlanabilmektedir.

Directadmin panel özellikleri

Directadmin, Genel olarak plesk panel ve cpanele benzesede kullanım kolaylığı ve sadeliğiyle önpilana çıkmaktadır. linux tabanlı sunucularda daha çok tercih edilmekte olup, windows tabanlı sunucularda pek tercih edilmemektedir. Directadmin’in içerdiği özellikleri aşağdaki listede okuyabilirsiniz.

 • Dahili kullanımlı Anti Spam seçenekleri
 • Kaynaklara özel tanımlanmış kullanım istatistikleri
 • DNS yönetimi
 • çok sayıda veritabanının oluşturulup yönetilmesi
 • bayi hesaplarının oluşturulup yönetilmesi
 • Yedekleme işlemleri
 • dosya yöneticisi
 • alanadı yönetimi

Çok sayıda yazılım directadmin ile entegre olup kolaylıkla kullanılabilmektedir. Directadmin ile kullanılan yazılımlar şu şekildedir:

 • Apache
 • Nginx
 • LiteSpeed
 • Snove Open LiteSpeed
 • MariaDB
 • ModSecurity
 • MySQL
 • Clam
 • V
 • Exim
 • Dovecot
 • SpamAssassin
 • SpamD
 • ProFTPD
 • PureFTPD
 • PHP 8

DirectAdmin, birden fazla müşterili kurulum seçenekleri de içerisinde olmak üzere, işlevsel özellikleri ön plâna çıkan hosting kontrol panelleri arasında yer alır.

Direct admin avantajları

Sistem kaynaklarını minimum seviyede kullanan, yüksek hızda çalışan DirectAdmin, kullanıcılarına sınırsız sayıda Domain desteği de sunmaktadır. düzenli güncellemeler ile kullanıcı deneyimini bir üst seviyeye taşıyan DirectAdmin, kullanıcı düzeyinde birçok avantaja sahiptir.
Directadmin avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • E-posta yönetimi: DirectAdmin kullanıcıları, POP / IMAP hesaplarını, Catch-All E-mail adreslerini, mail listelerini, otomatik yanıtlayıcı ve Webmail tanımlamalarını kolayca oluşturabilirler.
 • Filtre Kullanımı: Mail sistemlerinde yer alan filtreler, kullanıcıların iletilen mailleri Domain, Anahtar kelime, boyutlarına göre engelleme imkanı sunar. DirectAdmin içerisinde “Yetişkin Filtresi” de bulunmaktadır.
 • FTP yönetimi: DirectAdmin kullanıcıları FTP hesaplarını oluşturarak, her bir hesaba ayrı şekilde düzenlenen dizin izinlerini ayarlayabilirler. DirectAdmin içerisinde anonim FTP özelliği de yer almaktadır.
 • DNS Kullanımı: Kullanıcılar DirectAdmin panel üzerinden yeni DNS kaydı oluşturabilir, ihtiyaç durumunda mevcut DNS’lerini kaldırabilirler. DirectAdmin ile MX ayarları da kolayca değiştirilebilinir. DNS kontrollerine dair tüm işlemler, DirectAdmin panel ile gerçekleştirilir.
 • İstatistik Menüsü: DirectAdmin kontrol panelinde, kullanıcıların mevcut hesaplarıyla ilişkili her istatistiği görüntüleme şansı vardır. Geliştirilmiş seçenekler ve Webalizer kullanımı da bunlara dahildir.
 • Subdomain Kullanımı: DirectAdmin üzerinden kullanıcılar Subdomainlerini oluşturabilmektedir. Gerekli durumda oluşturulan Subdomainler listelenebilir ya da silinebilir. Aynı zamanda Subdomainlere ait istatistiklerin görüntülenmesi DirectAdmin ile mümkündür.
 • Dosya yöneticisi: DirectAdmin panelde, yeni bir web sitesi oluşturmak, geliştirmek için ihtiyaç duyulan tüm özellikleri kapsayan FTP kullanımı, daha hızlı ve daha işlevsel şekilde yürütülen dosya yöneticisini içerisinde barındırır.
 • MySQL Veritabanı: Kullanıcılar ilgili menü üzerinden MySQL veritabanlarını birkaç basit adımla oluşturabilmesi, değiştirebilmesi ve gerektiğinde silebilmesi mümkündür.
 • Site Yedeklemeleri: Kullanıcıların web sitelerine ait verileri yedeklemesi ya da geri yüklemesi DirectAdmin ile mümkündür.
 • Hata Sayfalarının Kullanımı: DirectAdmin kullanıcıları, panelleri üzerinden 401 / 403 / 404 / 500 hata kodlarını içeren kişisel mesajlar ve çıktılar oluşturabilirler.
 • Dizin Şifre Koruması: DirectAdmin kullanıcıları, seçmiş oldukları dizinleri, kullanıcı adları ve şifreleri ile koruma altına alabilirler.
 • PHP Seçimi: Kullanıcılar, istemciye ait belirlenen spesifik bir PHP sürümünü, .php uzantısı ile ilişkilendirebilirler.
 • Geliştirilmiş Araç Kullanımı: DirectAdmin kullanıcıları, panelleri üzerinden SSL sertifikalarını kurabilirler, sunucularına ait bilgileri ve yüklenmiş Perl modüllerini görüntüleyebilirler. Apache işleyicilerinin ayarlarını yapabilirler. web Site yönlendirmelerini panelleri üzerinden gerçekleştirebilirler. Domain işaretleyicisi “Pointers” özel

Bu avantajların yanısıra bir çok avantaja sahip olmaları mümkündür.

Directadmin kurulumu

Linux tabanlı sunucunuza bir kaç satırlık kod ile directadmini rahat bir şekilde kurabilirsiniz. aşağıda yer alan komutları işletim sisteminize uygun olarak çalıştırmalısınız.

Centos işletim sistemi için directadmin kurulumu

Ssh erişimini sağladıktan sonra ilgili komutları çalıştırarak directadmini kurabilirsiniz. directadmin’in stable olarak çalışmasını istiyorsanız önerilen: centos 7 sürümüdür.
Not: kuruluma geçmeden önce sunucunuzu güncellemeniz önerilmektedir.
yum install wget tar gcc gcc-c++ flex bison make bind bind-libs bind-utils openssl openssl-devel perl quota libaio \ libcom_err-devel libcurl-devel gd zlib-devel zip unzip libcap-devel cronie bzip2 cyrus-sasl-devel perl-ExtUtils-Embed \ autoconf automake libtool which patch mailx bzip2-devel lsof glibc-headers kernel-devel expat-devel \ psmisc net-tools systemd-devel libdb-devel perl-DBI perl-Perl4-CoreLibs perl-libwww-perl xfsprogs rsyslog logrotate crontabs file kernel-headers epel-release -y
Bu komutları çalıştırdığınızda sunucunuzun hızına göre kurulum süresi değişecektir.

Debian işletim sistemi için directadmin kurulumu

Aşağıda yer alan komutları çalıştırarak kurulumu başlatabilirsiniz.
apt-get install gcc g++ make flex bison openssl libssl-dev perl perl-base perl-modules libperl-dev libaio1 libaio-dev zlib1g zlib1g-dev libcap-dev bzip2 automake autoconf libtool cmake pkg-config python libdb-dev libsasl2-dev libncurses5-dev patch
Paket kurulumunu tamamladıktan sonra root dizininde işlemleri başlatalım.
mkdir /root/directadmin
cd /root/directadmin
wget http://www.directadmin.com/setup.sh
chmod 755 setup.sh
./setup.sh
Kurulum esnasında bazı bilgiler istenmektedir, bu bilgileri eksiksiz doldurmayı unutmayın aksi taktirde kurulum geçerli olmayacaktır.
Kurulum işlemleri başlayınca ilk olarak DirectAdmin gereken paketlerin kurulması için onay ister bu bölüme “y” yazarak devam ediniz.
DirectAdmin’den temin ettiğimiz lisans kullanıcı kodu ve lisans kodunu yazıyoruz.
Kullanmak istediğimiz hostname adresini yazıyoruz boş bırak devam ettiğimizde sistemin hostname adresiyle kurulum devam edecektir.
Bu bölümde lisans ve hostname değerlerinizin teyit edilmesi talep ediliyor. Eğer belirtilen değerler doğruysa “y” yazarak devam ediyoruz.
Lisans IP adresinin doğruluğunu network ayarlarınızdan çekerek doğruluğunu teyit etmeniz talep ediliyor. Bu bölümü eğer lisans ip adresiniz doğruysa “y” yazarak devam ediyoruz.
Lisansa bağlı olan işletim sistemiyle sunucunuzun işletim sisteminin aynı olduğunun teyit edilmesi talep ediyor. Bu bölümde eğer işletim sistemi versiyonunuz doğruysa “y” yazarak devam ediniz.
Bu alanda gerekli web servisleri ve extensionları otomatik ayarlarla kurulmasını ya da manuel kurulmasını sormaktadır. Eğer belirtilen default ayarlarda kurulum yapılmasını istiyorsanız “y” yazarak devam edebilirsiniz. Ancak özel konfigrasyon ve versiyonlar yapıcaksanız “n” yazarak gereken adımlara ulaşabilirsiniz. Biz bu adımda otomatik olarak default konfigrasyon kurulmasını istiyoruz.
Kurulum işlemini başlatmış oluyoruz. Bu işlem sunucu performansınıza bağlı olarak 15-45 dakika arası sürebilir.
Kurulum işlemi tamamlandığında ekran size otomatik oluşturulmuş olan güvenli bir şifre ve bağlantı adresi vermektedir. Bu adresten belirtilen şifreyle directadmin girişi yapabilirsiniz.
Web tarayıcınızı açarak adres satırına http://ip-adresi:2222/ şeklinde DirectAdmin paneline giriş yapabilirsiniz. Eğer standart bir Centos’a kurulum yapıyorsanız firewalld erişiminizi engelleyecektir. Bu durumu aşmak için service firewalld stop komutu yazarak firewallı tamamen devre dışı bırakabilir ya da CSF kurulumu yaparak gerekli erişim izni verebilirsiniz.

Direct admin kullanımı

Web siteleri daha kolay yönetebilmek için tasarlanan DirectAdmin, bir web hosting kontrol paneli sistemi olarak karşımıza çıkar. DirectAdmin kısaca “DA” olarak da bilinir.
DirectAdmin kullanımı, her düzeyde kullanıcıya hitap ederken, basit arayüzü ile tüm işlemler hızlıca gerçekleştirilir. Bu özelliği sayesinde, DirectAdmin üzerinden web siteleri birkaç basit adımla yönetilebilmektedir. 3 farklı katmandan oluşan tasarımı, DirectAdmin ’i daha işlevsel ve pratik hale getirir.
Yönetici, kullanıcı ve satıcı (Bayii) katmanlarına kolayca geçiş yapılır. DirectAdmin ’in öne çıkan özellikleri arasında kolay Port bulma avantajı da yer alır. DirectAdmin, sistemsel kaynakların minimum seviyede kullanılmasını sağlayan bir yapıya sahiptir.
Bu özelliği DirectAdmin ’i farklı sunuculara da uygun bir yazılım haline getirmektedir. DirectAdmin panelin kullanıcı bildirimleri ile web sayfalarında oluşan hatalar eş zamanlı olarak kullanıcıya iletilmektedir. Bu durum kesintilerin de önüne geçebilmektedir. DirectAdmin sistem yöneticileri, panel sürümünü tercihlerine göre yükseltebilir ya da düşürebilme avantajınada sahip olurlar. DirectAdmin müşteri hizmetleri, kullanıcıların takıldıkları noktalarda destek vermek için 7 / 24 çalışırlar. Müşteri memnuniyetini bir üst seviyeye taşımayı amaçlayan DirectAdmin, kullanıcılarının oluşan ya da oluşabilecek sorunlarını çözme konusunda da oldukça başarılıdır.

Directadmin üzerinde yeni site açma

Kullanıcıların en çok merak ettiği konuların başında DirectAdmin üzerinden yeni bir web sitesi oluşturma gelmektedir. Web hosting yönetim panelleri içerisinde, işlevsel özellikleri ile tercih edilen DirectAdmin panelinden yeni bir web site açmak mümkündür.
Aşağıda yer alan adımları takip ederek directadmin üzerinde web sitesi oluşturabilirsiniz.

 • Kullanıcıya ait IP adresinin belirlenmesi için “Sunucularım” ve “Yönet” adımlarını takip edin.
 • Mevcut IP adresinin sonuna :2222 Port numarasını yazın.
 • Bu işlemlerin ardından DirectAdmin giriş paneline erişin.
 • “DirectAdmin Login Page” üzerinden giriş yapın.
 • Sırası ile ekranın sağ üst köşesinde yer alan “Access Level” ve ardından “Reseller Level” tıklayın.
 • Açılan sayfada “Add New User” seçin.
 • Sonraki adımda karşımıza çıkan form üzerinde, ilgili alanları doldurun ve “Submit” sekmesine tıklayın.

Tüm işlemlerin tamamlanmasının ardından, yeni siteniz açılmış olup, Site DirectAdmin kullanıcı panelinin “Bilgilerim” bölümünden görüntülenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.