patlamış mısır nasıl patlıyor

Merhaba benim gibi ilginç bilgileri merak eden değerli okurlarım!
Bu yazımda sizlere yine ilginç bir bilgiyi paylaşmak istiyorum.
Mısırı belkide hepimiz çok seviyoruz özellikle film izlerken mutlaka vazgeçilmezimiz haline gelmiş durumdadır. Ancak hiç merak ettiniz mi bu mısır nasıl patlıyor?
Merak edenler için ben araştırdım ve çok ilgimi çekti ve sizlerle bu ilginç bigiyi paylaşıyorum.

Mısır nasıl patlıyor?

Patlamış mısırın hikayesi beş bin yıl öncesine, Amerika kıtasına kadar uzanmaktadır. Amerika yerlileri gıda için kullanılacak mısır ile içi daha sulu olan patlayabilir mısırların arasındaki farkı biliyorlardı.
Kolomb kıtaya ayak bastığında yerlilerin mısır kültürünü gördü, ama asıl ilgi 1510’lu yıllarda Güney Amerika’da terör estiren Hernanda Cortes’in Aztek’lerin dini ayinlerde ipe dizilmiş patlamış mısırları yediklerini görmesi ile başlıyor. Üstelik yerliler mısırı bir çeşit şişe geçirerek, tekrar tekrar ısıtarak veya kızgın kuma gömerek değişik şekillerde patlatarak yiyorlardı.
Amerika kıtasının keşfinden sonra Avrupa’ya getirilen ürünlerin içinde en ünlüleri patlamış mısır ve tütün yer alıyordu. Birincisine çok fazla yağ ve tuz ilave etmezseniz, kesinlikle ikincisinden daha sağlıklıdır.
Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise şudur, tüm mısır taneleri patlamaktadır. Patlayan mısırın gizemini oluşturan iki faktör vardır. Mısır tanesinin içinin çok güzel bir ısı geçiş özelliği müthiş bir mekanik mukavemete, yani sağlamlığa sahip kabuğu bulunur.
Mısıra dikkatli bakarsanız, etrafında kalın ve su geçirmez bir kabuk olduğunu görebilirsiniz. Bunun altında iki tabaka daha vardır. Tanenin bu iç kısımlarındaki moleküllerin sıralanış biçimi, normal mısır tanelerine göre daha düzenlidir. Bu sayede ısı normal tanelere oranla neredeyse iki misli hızla içine yayılabilir.
Kalın kabuk ısıtıldığında, tanenin içi de süratle ısınır ve içindeki su, basınçlı bir su buharı oluşturur. Isınma süresince gittikçe arrtan bu basınç, sonunda kalın kabuğun adeta infilak ederek yırtılmasına yol açar. Tane ilk boyutundan yaklaşık 30 misli büyür, içi dışına gelir, yani tanenin içindeki yumuşak kısım dışarı çıkarak yenilebilir kısmı oluşturur. Bu özelliği doğada başka hiçbir şeyde göremezsiniz. Belki biraz ekmeğin oluşumunu buna benzetebiliriz.
Bir mısır tanesinin ideal bir şekilde patlayabilmesi için, içinde en az yüzde 14 oranında su olması gerekmektedir. Bunun altındaki oranlarda yine patlar ama kısmeen açılır, istenen sonuç alınamaz.
Mısırın içerisindeki su oranını artırmak için, kapalı bir ortamda üzerine su serpiştirilmesi ve beklemeye bırakılmasının faydalı olacağı söylenir ama bu işlem mısırın içindeki su oranını en fazla yüzde 1 artırabilir. Bir mısırı iğneyle delerseniz, bir fırında veya güneş altında bekletirseniz,
150 derecenin altında ısıtırsanız, yukarıda bahsedilen suyun buharlaşması, basınç ve infilakın hiçbiri gerçekleşmez.
Hepimizin film izlerken tükettiği mısır hakkındaki gerçekler bir çoğumuzun ilgisini çekmiş olabilir. Sizlerinde ilgisini çektiyse benimle yorumlarda paylaşabilirsiniz. İyi bloglamalar herkese.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.