plesk panel nasıl kurulur? adım adım plesk panel kurulumu

Plesk panel nasıl kurulur? adım adım plesk panel kurulumu

adım adım plesk panel kurulumu
adım adım plesk panel kurulumu

En yaygın olarak kullanılan kontrol panellerinden olan
plesk
kurulumunu adım adım hem linux, hemde windows işletim sistemleri için anlatacağız. bu rehberle birlikte sunucunuza plesk paneli kendi başınıza kurabileceksiniz.

Linux işletim sisteminde plesk panel kurulumu

Linux işletim sistemine sahip sunucunuza plesk panel kurma işlemi ssh bağlantısı gerçekleştirilerek, bir kaç komut girerek yapılan oldukça kolay bir işlemdir.
Kuruluma başlayabilmek için öncelikle SSH bağlantınızı gerçekleştirmeniz gerekir. (Windows kullanıcıları SSH’a PuTTY programı üzerinden ulaşabilmektedir.
IP adresi yazan yere IP adresinizi, port yazan yere ise SSH’ın portu olan 22 yazınız.)
Açılan SSH ekranında kullanıcı adı ve şifrenizi girmeniz gerekir. Kullanıcı adı ve şifrenizi girerek sunucu erişiminizi sağlayın.
Erişim sağlandıktan sonra öncelikle “yum upgrade –y” (tırnak işareti hariç) komutu ile sunucunuz üzerindeki servislerin güncellemelerini gerçekleştirmeniz gerekmektedir.
Güncelleme işlemleri bitince alacağınız “Complete!” uyarısı sonrasında SSH ekranına “wget -O – https://autoinstall.plesk.com/one-click-installer | sh” komutunu tırnak işaretleri hariç olacak şekilde girin ve enter tuşuna basın. (Bu aşamada sunucunuzun DNS ayarlarını yaptığınızdan “autoinstall.plesk.com/one-click-installer” adresini ping’leyerek emin olun.)
Girmiş olduğunuz komut ile Plesk Panel’in sitesi üzerinden son sürümü güncel olarak kurulacaktır. Bu işlem 20-30 dakika gibi bir süre alabilir.
Kurulum işlemini gerçekleştirdikten sonra http://sunucuipadresiniz:8880 adresi üzerinden Plesk Panelinize erişim sağlayarak gerekli yönetimsel işlemlerinize başlayabilirsiniz.

Windows işletim sisteminde plesk panel kurulumu

Windows işletim sisteminde Plesk Panel kurulumunu gerçekleştirmek için öncelikle “ https://page.plesk.com/plesk-onyx-free-download “ adresinden “plesk-installer. exe” dosyasını indirmeniz gerekir.
“plesk-installer. exe” kurulum dosyasını indirdikten sonra programı çalıştırarak kurulum işlemine başlayın. Açılan ekranda sunucu login name ve şifrenizi girerek ilerleyin.
İlgili bilgilerinizi girdikten sonra Plesk Panel kurulumunun yapılacağı ekran açılacaktır. Bu ekrandan “Install or Upgrade Product” bölümüne tıklayın.
Açılan ekranda Plesk Panel versiyonu ile kurulum tipini seçerek “continue” butonuna tıklayın. (Preview components selection” alanını işaretlerseniz istediğiniz özellikleri ekleme ve çıkarma imkanına da sahip olursunuz.)
Plesk Panel Upgrade•Açılan ekrandan Plesk Panelin kurulacağı dizin, user datalarının bulunacağı dizin ve web site dosyalarının bulunacağı dizin bilgileri girilmektedir. İlgili dizinleri değiştirme imkanınız bulunmaktadır. Ancak Plesk Panel’in belirlediği şekilde bırakmanız sorunsuz kurulum açısından daha yararlı olacaktır. Aynı ekrandan panel erişiminiz için gerekli olan şifreyi belirledikten sonra “continue” butonuna tıklayın ve kurulum işlemini başlatın.
Kurulum işlemleriniz tamamlandıktan sonra masaüstünüzde bulunan Plesk Panel kısa yoluna tıklayarak ya da ipadresiniz:8443 / ipadresiniz:8880 portları üzerinden panelinize erişim sağlayabilir ve gerekli ayarları yaparak yönetimsel işlemlerinize başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.