plesk panel nedir? genel özellikleri nelerdir? full rehber

Plesk panel nedir, genel özellikleri nelerdir? full rehber

plesk panel nedir
plesk panel nedir

Bir web site projeniz var ve bu internet sitesini yayımlamak için iki temel kavrama ihtiyaç vardır: Bu iki kavram hosting ve domaindir.
Alanadı yani bir diğer adıyla domain web sitenizin ismidir. hosting ise bir harddisk olarak düşünülebilir verileri yani siteniz ile ilgili dosyaların ve görsel gibi araçların saklandığı web alanlarıdır.
Hosting ve domain hizmetleri servis sağlayıcı firmalar tarafından verilmektedir. hosting’inizi yönetebilmeniz için çeşitli kontrol panelleri bulunmaktadır. bu yazımızda ise bu panellerden öne çıkan plesk paneli ve plesk panelin özelliklerini tüm ayrıntılarıyla inceleyeceğiz.
Plesk panel ile alan adı işlemleri, veritabanı işlemleri, klasör ve dosya izinleri dail bir çok hosting işlemlerini vakit kaybetmeden kolaylıkla yönetebilirsiniz.
Web sitelerinizi kolaylıkla yönetebileceğiniz gibi linux ve ya windos işletim sistemlerinede kolaylıkla kurabilirsiniz. Linux işletim sistemine kurmak için ssh erişimi üzerinden ilgili komutlar girilerek kurulum gerçekleştirilebilmektedir.
Windows işletim sistemi üzerine kurulum yapmak için ise ilgili exe dosyası çalıştırılarak kurulum gerçekleştirilir ve yönetebilmeniz için gerekli ayarları yaparak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Plesk panel’in tarihçesi

Plesk Panel, Plesk Inc. isimli bir Amerikan şirketinin 2003 yılında piyasaya sürdüğü bir web hosting kontrol panelidir. 2008 senesinden bu yana Parallels isimli şirket tarafından yayınlanan kontrol paneli, 18 farklı sürüme sahiptir.
Düzenli olarak güncellenerek yaklaşık 3 ayda bir yeni sürümünü kullanıcıların beğenisine sunan Plesk, dünyanın en çok tercih edilen web hosting kontrol panelleri arasında yer almaktadır. Bir yıldan fazla bir süredir bizzat kendim plesk panel ile web sitelerimi kolayca yönetmekteyim.
İlk sürümlerinden itibaren web sitesi sahiplerinin ihtiyaçlarını başarıyla karşılayan kontrol paneli, web sitelerine dinamizm katar. Özellikle erişim sayısı yüksek, içeriği sıklıkla güncellenen ve hosting konusunda sık müdahale gerektiren web siteleri için son derece ideal olan Plesk Panel, güvenlik önlemleriyle de kullanıcıların beğenisini kazanmaktadır.
Plesk Panel, Windows kullanıcılarına son derece pratik çözümler sunuyor. Kendisine ait IIS üzerinde çalışan Plesk Panel, web sitenize eşsiz bir güvenlik sağlar ve tüm işlemlerinizi güvenlik endişesi olmadan tamamlayabilmenize imkan sağlar. Ayrıca dosya yedekleme işlemini de sağlayan Plesk Panel, veri kaybı ihtimalinizi de minimize eder. web Sitenizi yedekleyebilmenizi sağlayan kontrol panel, ayrıca raporlama sistemiyle de öne çıkar.

Plesk panel genel özellikleri nelerdir?

Plesk Panel ile web sitenizin bir çok hosting işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz. arayüzünde bulunan sekme ve tuşlar yardımyla rahatlıkla kontrol edebileceğiniz Plesk Panel ile verilerinizi ve daha önceki ayarlarınızı da kaydedebilirsiniz.
Düzenli olarak yayınlanan güncelleme seçeneklerini takip ederek en yeni hosting uygulamalarını ve en güncel güvenlik önlemlerini de yakalama imkanına sahip olursunuz. Plesk Panel ile elde edebileceğiniz faydalar ise şunlardır.
1.Domain Yönetimi: Plesk Panel kullanarak web sitenizin alan adını kolaylıkla yenileyebilir ya da silebilirsiniz. Satın aldığınız hosting hizmetinin izin verdiği kadar ek alan adı ekleyebilir ve böylece sitenizin ulaşılabilirliliğini artırabilirsiniz.
2.E-posta Hesabı Oluşturma: Satın aldığınız hosting hizmetinin size tanıdığı kadar e-mail hesabını Plesk Panel üzerinden kolayca açabilirsiniz.
3.Veritabanı Oluşturma: Plesk Panel kullanarak MySQL Veritabanı oluşturabilir ya da PHP MyAdmin girişi sağlayabilirsiniz.Veritabanı sıralamasını takip ederek veritabanına erişebilir, yeni veritabanı oluşturabilirsiniz.
4.FTP Şifresi Yenileme: Plesk Panel kontrol panelinden yararlanarak FTP şifrenizi de kolayca güncelleyebilirsiniz.
5. Güvenlik: Plesk Panel, web sitenizi güvenli hâle getirmenize de yardımcı olur. web Sitenizdeki verileri yedekleyen ve bu sayede bilgi kaybının önüne geçen panel, aynı zamanda hata kayıtlarını da raporlar ve size daha etkili bir deneyim sunar.
6.Trafik Takibi: web sitesi sahipleri için en önemli verilerin başında trafik gelmektedir. Plesk Panel, bu bilgiye de ulaşabilmenize yardımcı olur. web Site trafiğinizi analiz edip size raporlayan Plesk panel, web site performansını kolayca izleyebilmenizi sağlayan güçlü analiz araçlarına sahiptir.

plesk panel avantajları nelerdir?

Plesk Panel, hosting yönetimini kolaylaştırmasıyla ünlüdür. Panel kullanılmadan gerçekleştirilen hosting yönetimi işlemleri, zorunlu olarak kodlarla ilerler ve bu durum da çeşitli problemleri beraberinde getirir. Özellikle kod yazmaya hâkim olmayan yöneticiler için büyük sorun olan bu durum, küçük işlemler için dahi sistem yöneticilerinin yardımına başvurma zorunluluğu doğurur ve vakit kaybetmenize sebep olabilir.
Plesk Panel, sizin için hosting yönetiminde 7/24 çalışan bir sistem yöneticisi vazifesi görür. İhtiyaç duyduğunuz tüm değişiklikleri size seçenek olarak sunan kontrol panel, kod bilginiz olmasa dahi hosting işlemlerinin tamamını yürütebilmenize imkân tanır. Son derece pratik bir arayüze sahip olan sistem, kolay kullanılma avantajı ile de öne çıkar ve web sitenizi daima dinamik tutabilmenizi mümkün kılar.
Web sitenize yan adresler ekleyebilmenize izin veren Plesk Panel, bu sayede sitenizin daha erişilebilir hâle gelmesine olanak tanıyarak site trafiğinize katkı sağlar. Web sitenizi dışarıdan gelecek saldırılara karşı güvende tutma özelliğine de sahip olan panel, herhangi bir uzmanlık gerektirmemesiyle de kullanım kolaylığı sunar. Bu sayede özellikle ticari nitelikli siteler için büyük bir avantaj sağlar.
Dünya genelinde 380.000’den fazla sunucuda ve 11 milyondan fazla internet sitesinde tercih edilen Plesk Panel, hızlı kullanım avantajıyla da beğeni toplar. Kullanışlı arayüzü sayesinde dilediğiniz işlem sekmesine rahatça ulaşabilmenize olanak tanıyan otomasyon, taleplerinizi de hızlı bir şekilde gerçekleştirir ve bu sayede sitenize anında müdahalede bulunabilmenize yardımcı olur.
Server kurulumu için de en ideal paneller arasında yer alan otomasyon, çok katılımcılı server çeşitlerini dahi sorunsuz şekilde yönetebilmenize yardımcı olur. Bu sayede sanal platformların kolaylıkla idare edilebilmesine yardımcı olan yazılım paketi, düzenli olarak güncellemesi sebebiyle son teknolojiyle daima uyumlu kalır ve çağı yakalamanıza yardımcı olur.

Plesk panel’de wordpress yönetimi

Plesk Panel, WordPress tabanlı web sitelere de uyum sağlar. WordPress tabanlı web siteler için özel bir eklentiye sahip olan otomasyon, toolkit kurulumu ile web sitenize kolayca eklenebilmektedir.
Bu sayede WordPress ile kod bilgisi olmadan dilediğiniz web siteyi kolayca kurmanız, Plesk Panel ile de yine teknik bilginiz bulunmasa bile web sitenizin hosting ve güvenlik işlemlerini pratik bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkün hale gelir.
Plesk kontrol paneli, çalışmalarınızda ve değişikliklerinizde önizleme yapabilmenizi de sağlar. Özellikle WordPress tabanlı web sitelerde kullanabileceğiniz test etme seçeneği sayesinde web sitenizdeki değişiklikleri sandbox üzerinde görüntüleyebilir ve kontrol edebilirsiniz.
Ayrıca Plesk Panel sayesinde web sitenizi kolayca senkronize edebilir ve kopyalayabilirsiniz. Bu sayede web site içeriğinizi rahatlıkla yedekleyebilir ve güvenliğinizi maksimum seviyeye taşıyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.