Plesk panel’de veritabanı nasıl açılır? adım adım plesk panel’de veritabanı oluşturma rehberi

Plesk panel’de veritabanı nasıl açılır? adım adım plesk panel’de
veritabanı oluşturma rehberi

plesk panelde veritabanı oluşturma
plesk panel’de veritabanı oluşturma

Bir web site’de verilerinizin işlenebilmesi, işlenen verilerin listelenmesi, güncellenmesi ve ya okunabilmesi için veritabanınaihtiyaç vardır.
Veritabanını bir excel dosyası gibi düşünebilirsiniz. işte bu veritabanlarını bir çok kontrol panelde bir web siteyi yüklemeden önce oluştururuz. peki plesk panel’de nasıl veritabanı oluşturulur, veritabanları nasıl yönetilir? tüm bu sorularınıza ayrıntılı bir şekilde cevap veren bu rehberi baştan sona kadar okumalısınız.
Ayrıca:
veritabanı nedir? ne işeyarar?
başlıklı yazımdan veritabanı kavramını detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Plesk panel’de veritabanı nasıl açılır?

Bir web hosting otomasyonu olan Plesk panel’de, veri tabanı oluşturmak oldukça kolay bir işlemdir. Plesk panel, yönetim paneli kolaylığı bakımından diğer web hosting otomasyonlarından daha basit bir kullanım sunar. Tek yapmanız gereken, Plesk panelinizde “alan adları/alan adı” kısmına girmek. Bu menüden sonra açılan sayfanın sağında “veritabanları” linkini göreceksiniz.
Veritabanları linkine tıkladıktan sonra hiç bir veritabanı oluşturulmadığı için bu sayfa boş olacaktır. veritabanı oluşturmak için, veritabanı ekle bağlantısına tıklayın.
Veritabanı ekleme sayfası içerisinde doldurmanız gereken bazı zorunlu alanlar yer almaktadır. bu alanlar:

  • Veritabanı adı
  • veritabanı kullanıcı adı
  • veritabanı şifresi

Bu alanları kesinlikle doldurmalısınız. veritabanı adı, veritabanı kullanıcı adı ve şifre bilgilerini bir yere not etmeyi unutmayın.
Veritabanı adı kısmına veritabanınızın adını girin.
Veritabanı sunucusu genelde local hosttur ancak localhost çalışmaz ise firmanızla iletişime geçmeniz gerekebilir.
Eğer plesk paneliniz bir reseller hosting ise yani birden fazla hosting oluşturulabiliyorsa ilgili site kısmı gözükecektir ve bu kısımdan ilgili siteyi seçmeniz istenecektir.
Veritabanı kullanıcısı kısmından veritabanı kullanıcı adı ve şifre belirlemeniz gerekmektedir. kullanıcı kısmında 16 karakteri geçmemeniz gerekmektedir. karmaşık şifre oluşturmak için şifre üretme butonunu kullanarak şifrenizi oluşturabilirsiniz.
Kullanıcının seçilen tüm veritabanlarında erişimi vardır yazan kısmı işaretleyin aksi taktirde veritabanınız ile ilgili sorunlar yaşanacaktır.
Son olarak tamam butonuna basarak veritabanınızı oluşturabilirsiniz. veritabanınızı oluşturduktan sonra ilgili sayfada veritabanınızı göreceksiniz.

Plesk panel’de veritabanı nasıl silinir?

Mevcut olan bir veritabanını silmek ve diğer işlemleri yapmak için şu adımları izleyebilirsiniz.
Plesk panelinize giriş yaptıktan sonra, alanadları/alan adı kısmına tıklayın. bu kısımda yer alan veritabanları linkine tıklayın ve açılan sayfada mevcut olan veritabanlarını görebilirsiniz. silmek istediğiniz veritabanını görüntüleyebilir ve veritabanını sil bağlantısına tıklayarak veritabanınızı silebilirsiniz.
Peki bu kısımda neler yapılır?

  • phpmyadmin işlemleri
  • veritabanı silme işlemleri
  • veritabanı onarım işlemleri
  • içe aktarma
  • Dışa aktarma

Gibi seçenekleri bu kısımdan yönetebilirsiniz.

Veritabanı güvenliği

Veri tabanları, web sitelerinin en hassas alanlarıdır. Tüm bilgilerin depolandığı veri tabanları, internet korsanlarının ilk saldırdıkları alanlardandır. Bu yüzden, veri tabanı güvenliği noktasında, çok dikkatli olmalısınız. Web site veri tabanı oluşturulurken, kullanıcı isimlerinin, veri tabanları adlarının ve şifrelerin bulunabilir ve kolay olması nedeniyle, birçok web sitesi saldırıya uğramaktadır. Yedeği alınmamış bir web sitesinin veri tabanının zarar görmesi sonucunda, söz konusu web sitesini tekrar çalışır hale getirmek oldukça zordur. Hatta bazı durumlarda imkansızdır da diyebiliriz.
Bu sebeplerden ötürü, web sitenizin tam yedeğini belirli periyotlarda almanızı tavsiye ediyoruz. Eğer bir Plesk Panel kullanıcısı iseniz, devamlı artımlı yedek almanızı tavsiye ediyoruz.

Sonuç olarak

Bütün kontrol panellerinde veritabanı oluşturma işlemi bulunur ancak plesk panel’de veritabanı oluşturma işlemi diğer panellere oranla daha kolaydır.
Eğer sizlerde plesk panel kullanıyorsanız bu rehbermizle birlikte plesk panel üzerinden veritabanınızı oluşturabilir ve yönetebilirsiniz. ayrıca:
plesk panel nasıl kurulur? adım adım plesk panel kurulumu
Başlıklı yazımızı okuyarak plesk panel kurulumunuzu gerçekleştirebilirsiniz.
İYi bloglamalar herkese.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.